KOMUNIKACJA


 

Chcąc poruszać się po kraju i jak najwięcej zwiedzić, najwygodniej wynająć samochód. Portugalia ma sporą sieć autostrad, a drogi boczne są niezłej jakości. Autostrady (autoestradas) są płatne w punktach zwanych portagem. Przybliżona cena na trasie Lizbona – Fátima (120 km) to ok. 8 €. Aby wypożyczyć samochód, trzeba mieć ukończone 21 lat, paszport lub dowód i prawo jazdy ważne ponad rok.


Autoestrada, Portugalia. Fot. Fernando DC Ribeiro/Flickr.com

Sieć autobusowa jest dobrze rozwinięta; szybkie połączenia między głównymi miastami nazywają się expressos, autobusy pospieszne regionalne – rápidos, a zatrzymujące się w każdej miejscowości – carreiras.

Pociągi są tańsze od autobusów, lecz wolniejsze i nie wszędzie docierają. Istnieją trzy rodzaje linii: regional czyli zwykłe (R), interregional (IR), tj. pospieszne oraz ekspresy intercidade (IC); przejazd luksusowym pociągiem Alfa Pendular np. z Lizbony do Faro kosztuje ok 30 €.

Ekspres Alfa Pendular na trasie z Faro do Campanhã, Portugalia. Fot. Nuno Morão/Flickr.com

 

Świadectwa apostołów Fatimy

Jan 15, 2017 by Administrator

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus chciałem się podzielić moją historią całe życie byłem wierzący i praktykujący chodziłem do kościoła w niedziele i...

Nov 24, 2016 by Administrator

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Jestem osobą niedosłyszącą z dużym ubytkiem słuchu, wieć przepraszam tu za moje błędy w piśmie. Wszystkie przysłane...

Dec 13, 2015 by Administrator

CHWAŁA OJCU I SYNOWI I DUCHOWI ŚWIĘTEMU, JAK BYŁO NA POCZĄTKU TERAZ I ZAWSZE I NA WIEKI WIEKÓW AMEN +

Zobacz wszystkie swiadectwa →