Orędzie Fatimskie
nadzieją dla Polski

Posted on 4 Apr 2019 by Administrator

Polacy pokochali sanktuarium w Fatimie
Polacy pokochali sanktuarium w Fatimie

Radosne wieści płyną do nas z kraju trojga pastuszków. W ubiegłym roku do Fatimy, w ramach zorganizowanych grup, przybyło blisko 12 tysięcy Polaków. Oznacza to, że w 2018 roku byliśmy drugą po Hiszpanach najbardziej liczną zagraniczną narodowością, która pielgrzymowała do tego świętego miejsca. To pierwszy taki rok, w którym Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie odwiedziło więcej Polaków niż Włochów.

Jak poinformowali na początku marca opiekunowie sanktuarium w Fatimie, w 2018 roku przybyło tam w grupach prawie 12 tys. Polaków. Oznacza to, że byli oni drugim, po Hiszpanach, zagranicznym narodem odwiedzającym Fatimę. Hiszpanów w ubiegłym roku przybyło do sanktuarium 34,1 tys.

Ze statystyk Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie wynika, że liczba przybywających tu w 2018 r. grupowo Polaków była o prawie pół tysiąca większa niż Włochów. Wszystkich docierających w ubiegłym roku do Fatimy pątników z całego świata było 7 mln. Przeważali wśród nich Portugalczycy.

Władze sanktuarium w Fatimie zaznaczają, że od kilku lat liczba pielgrzymów z Polski utrzymuje się na stałym poziomie. W zorganizowanych grupach przybywa tam rocznie kilkanaście tysięcy osób.

Polacy pamiętają o Janie Pawle II

Lizboński działacz katolicki Miguel Pinto twierdzi, że do wysokiej liczby Polaków w Fatimie przyczynia się zarówno duża liczba tanich połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Portugalią, jak i wciąż żywa pamięć rodaków Jana Pawła II o jego bliskich związkach z tym sanktuarium.

–  O Polakach jako pielgrzymach mówi się w Portugalii od lat w związku z ich masowym przybywaniem do sanktuarium w Fatimie. Niewątpliwie wpływ na to zjawisko miał pontyfikat św. Jana Pawła II, papieża z Polski, który zawsze podkreślał swoją silną więź z Fatimą – powiedział PAP Pinto.

Św. Jan Paweł II wiązał swoje cudowne ocalenie w rzymskim zamachu z 13 maja 1981 r. z opieką Matki Bożej Fatimskiej. Przypominał, że jej święto przypadało właśnie w dniu, w którym na placu Św. Piotra strzelał do niego turecki terrorysta Mehmet Ali Agca.

W blisko rok po zamachu, 12 maja 1981 r. Jan Paweł II przybył do Fatimy. W obecności ponad milionowego tłumu podziękował Maryi za wstawiennictwo przed jej figurką, w miejscu ostatniego objawienia z 1917 roku.

Jan Paweł II był drugim przywódcą Kościoła katolickiego, który przybył do Fatimy, po wizycie Pawła VI w 1967 r. Polski Papież jeszcze dwukrotnie przybył do tej portugalskiej miejscowości: w 1991 oraz w 2000 r.

 

Fatima.pl


Galeria