Orędzie Fatimskie
nadzieją dla Polski

Posted on 9 Jul 2019 by Administrator

Tysiące róż dla św. Rity [Wywiad]
Tysiące róż dla św. Rity [Wywiad]

Chcąc prosić św. Ritę o pomoc we wszystkich życiowych trudnościach, a także podziękować Jej za codzienną opiekę nad nami, Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi przeprowadziło niezwykłą akcję – Twoja róża u św. Rity w Cascii. O tym, jak wyglądała kampania rozmawiamy z Michałem Wikłem, koordynatorem akcji.

Jaka była główna idea akcji Twoja róża u św. Rity w Cascii?

Michał Wikieł: W ostatnich latach dostrzegamy w Polsce rosnący kult świętej Rity. Świadczy o tym między innymi zainteresowanie naszymi poprzednimi kampaniami, w których propagowaliśmy w polskich domach książkę Święta Rita. Wspomożycielka w sprawach trudnych i beznadziejnych, wraz z koronką do św. Rity. Dotarły one już do 158 000 rodzin! Ponadto na przestrzeni lat zawieźliśmy też do Cascii blisko 90 000 podziękowań i próśb do św. Rity od wiernych z Polski.

Liczby te robią ogromne wrażenie.

To prawda i świadczą o tym, jak ważna dla Polaków jest święta Rita. W tym roku w sposób szczególny chcieliśmy uczcić wspomnienie św. Rity, stąd akcja Twoja róża u św. Rity w Cascii, w której każdy czciciel św. Rity mógł sam zdecydować, ile prawdziwych róż podaruje orędowniczce w sprawach trudnych i beznadziejnych. Uczestnicy mogli też zapisać wszystkie swoje sprawy, z którymi chcą zwrócić się do św. Rity. Ponadto otrzymali dostęp do filmu Święta Rita – święta od spraw trudnych i beznadziejnych.

Jakim zainteresowaniem cieszyła się ta akcja?

Kampania spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Nasi Przyjaciele i Korespondenci zamówili aż 2063 róże. Ponadto wierni z Polski skierowali 2085 podziękowań i próśb do św. Rity. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, które tylko potwierdziły, jak bardzo potrzebne są tego typu inicjatywy. W tym miejscu pragnę podziękować każdemu, kto dołożył swoją cegiełkę do tej kampanii.

22 maja Kościół katolicki wspominał św. Ritę. Jak wyglądały obchody w Cascii?

Uroczystości w Cascii rozpoczęły się 21 maja – dzień przed liturgicznym wspomnieniem św. Rity. Przedstawiciele Stowarzyszenia, wraz z wiernymi z całego świata, w tym również z Polski, wzięli udział w procesji i zapaleniu znicza, co zainaugurowało te wyjątkowe obchody. 22 maja odbyła się uroczysta Msza Święta. Całą Bazylikę w Cascii ozdobiły wyłącznie róże od Darczyńców z Polski. Udekorowano nimi ołtarz główny oraz ołtarz boczny, gdzie przy wizerunku św. Rity zostały ułożone okazałe bukiety wraz z szarfą, na której widniał napis: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, Polska. Wszystkie podziękowania i prośby do orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych złożyliśmy przy grobie św. Rity, gdzie pomodliliśmy się Koronką do św. Rity w intencji wszystkich uczestników tej pobożnej inicjatywy.

Waszą akcję doceniły posługujące w Cascii siostry augustianki.

To prawda. Siostry wyraziły ogromną wdzięczność za zaangażowanie wszystkich uczestników kampanii Twoja róża u św. Rity w Cascii. Otrzymaliśmy list z podziękowaniami oraz wyjątkowy dar dla Stowarzyszenia: relikwię św. Rity i medaliki ze Stygmatyczką z Cascii.

Czy możemy spodziewać się kolejnych tego typu akcji?

Tak, właśnie trwa kampania Twoja lilia w Fatimie, w ramach której każdy z nas może podkreślić czystości i świętość Maryi, ale też wynagrodzić wszelkie zniewagi, jakie ludzkość wyrządza Jej Niepokalanego Sercu i ofiarować Matce Bożej swoją białą lilię. Wszystkie kwiaty zawieziemy do Fatimy już 13 października. Serdecznie zapraszam na stronę internetową lilia.fatima.pl, na której można dołączyć do tej wspaniałej inicjatywy.

Z pewnością wznowimy też akcję Twoja róża dla św. Rity, dlatego zachęcam do śledzenia naszych kampanii na stronie piotrskarga.pl.

 

Fatima.pl


Galeria