Orędzie Fatimskie
nadzieją dla Polski

Posted on 5 Feb 2020 by Administrator

Kardynałowie i biskupi proszą papieża w sprawie Matki Bożej
Kardynałowie i biskupi proszą papieża w sprawie Matki Bożej

Dwóch kardynałów i czterech biskupów wystosowało do papieża Franciszka oficjalną prośbę o ustanowienie w Kościele Katolickim nowego dogmatu wiary. Chcą oficjalnego potwierdzenia przez Watykan "współodkupieńczej roli Maryi w dziele zbawienia".

W swojej prośbie do Ojca Świętego duchowni podnoszą, iż świat cierpi teraz mocno z powodu braku równowagi politycznej, ekonomicznej i moralnej. To pokazuje trwającą wokół nas duchową bitwę między dobrem a złem, która wymaga pomocy Pana, aniołów i Matki Bożej. W ich opinii to właśnie dogmatyczne ogłoszenie, iż Najświętsza Maryja Panna pełni „współodkupicielską rolę” w dziele zbawienia świata oraz jej powszechne duchowe macierzyństwo przyniesie „nowy historyczny blask Ducha Świętego” i pozwoli Najświętszej Matce „w pełni skorzystać z macierzyńskiego pośrednictwa za nas”.

Informację podał włoski portal La Stampa – Vatican Insider. W komunikacie zamieszczono także komentarz amerykańskiego teologa dra Roberta Fastiggiego, który przypomniał, że nie jest to pierwszy raz w historii Kościoła, kiedy taki pomysł jest formułowany. Sprawą wydania takiego dogmatu zajmowały się sobory: Watykański I i Watykański II, przy czym na pierwszym z nich nie doszło do wiążących ustaleń, a podczas drugiego temat podjęto w konstytucji apostolskiej „Lumen Gentium”. Napisano wówczas o roli Matki Bożej w dziele zbawienia, jednak bez nazywania jej „Współodkupicielką”. Dr Fastiggi przypomina w tym kontekście również, że podobny list został już wystosowany przez częściowo tych samych biskupów do papieża Benedykta XVI w 2005 r.

Tym razem pismo w sprawie nowego dogmatu trafiło do papieża Franciszka z podpisami dwóch kardynałów (Juan Sandoval Íñiguez z Meksyku i kard. Telesphore Toppo – obaj emerytowani) oraz czterech biskupów (abp Felix Job, emerytowany arcybiskup Ibadanu w Nigerii; bp John Keenan z Paisley w Szkocji;bp David Ricken z Green Bay, Wisconsin, USA oraz bp Antonio Baseotto, C.SS.R, emerytowany biskup argentyńskiego ordynariatu wojskowego).

Warto dodać, iż kolejne próby (ta z 2005 roku oraz obecna) ustanowienia dogmatu o współodkupieńczej roli Najświętszej Maryi Panny w dziele zbawienia ponawiane są już w XXI wieku, po tym, jak dwudzieste stulecie przyniosło aż 9 udokumentowanych i potwierdzonych przez władze kościelne przypadków objawień maryjnych. Najsłynniejsze z nich i zarazem pierwsze w XX wieku, objawienia z Fatimy z 1917 roku, upowszechniły na niespotykaną dotąd skalę kult Matki Bożej.

Źródło: Stacja7, Vatican Insider.


Galeria