Orędzie Fatimskie
nadzieją dla Polski

Posted on 4 Dec 2019 by Administrator

Jak zrozumieć istotę cudu?
Jak zrozumieć istotę cudu?

Na całym świecie nie ma chyba ani jednej osoby, która interesuje się tematyką fatimskich objawień, a nie słyszała nigdy wcześniej o Cudzie Słońca. To niezwykłe wydarzenie sprawiło, ze ludzkość na własne oczy przekonała się o prawdziwości objawień Matki Bożej. W tym miejscu warto postawić sobie pytanie, w jaki sposób powinniśmy postrzegać cuda? Odpowiedź znajdujemy w książce „Świadkowie Cudu Słońca” autorstwa Johna M. Hafferta.

Ponad sto tysięcy świadków „cudu” sądziło, że właśnie kończy się świat. We wskazanym wcześniej czasie i miejscu wystąpiło zjawisko, którego nie można wytłumaczyć prawami natury. Na niebie widziano światło, które wyglądało jak słońce. Było widoczne w promieniu ponad dwudziestu mil i miało wyraźnie zarysowane krawędzie. Wirowało na niebie jak kula ognia, rzucając wokół promienie kolorowego światła. Po kilku minutach niespodziewanie „uwolniło się z nieba i zaczęło spadać w kierunku ziemi, co przekonało zebranych, że nadchodzi koniec świata. Wszystko to trwało nie więcej niż 12 minut.

Trzy miesiące wcześniej, troje dzieci dowiedziało się w przeslaniu otrzymanym z nieba, że w tym miejscu i o tym czasie wydarzy się ów cud „aby wszyscy uwierzyli”.

Mamy więc nowożytny cud, niebędący wytworem natury, jasno powiązany z boską przepowiednią przyszłych wydarzeń, dotyczących m.in. wojny, która opanuje świat za sprawą Rosji. Takki krótki opis niewiele mówi o wydźwięku tego wydarzenia.

Cuda – przez samo to, że są cudami – wydają się nierzeczywiste. Lecz od naszej wiary w ten cud – i od reakcji na niego – prawdopodobnie zależy to, czy unikniemy np. wojny atomowej. Właśnie dlatego powstała ta książka.

Oto kilka słów dla tych, którym trzeba przybliżyć istotę „cudu”:

Niektórzy za „cud” uznają akt narodzin, a inni – latające spodki. Lecz cud w prawdziwym tego słowa znaczeniu to nadprzyrodzone wydarzenie przeczące naturze i pozostające ponad i poza nią.

Przykładem cudu „ponad naturą” jest wskrzeszenie Łazarza (J 11,1-44) lub przywrócenie życia zmarłemu synowi wdowy Naim. Przykład cudu „poza naturą” to rozmnożenie chleba i ryb (J 6,1-15) lub przemiana wody w wino w Kanie (J 2, 1-12). Natomiast cudem przeczącym naturze” jest ocalenie trzech młodzieńców z rozpalonego pieca (Dn 3, 19-15).

Najprościej mówiąc, cud to wydarzenie postrzegane przez zmysły jako coś niezwykłego. Św. Tomasz z Akwinu naucza: „Cudami określa się te zdarzenia, których przyczyną jest działanie Boga, a którego odstają od porządku zwykle obserwowanego w naturze” (Summa contra genitilem III).

W  Piśmie Świętym cuda zwane są „palcem Bożym” (Wj 8, 15, Łk 11,20), „ręką Boga” (Ezd 8, 31).

W zrozumieniu istoty cudów ważne jest to, że cud może korzystać z naturalnych środków, lecz efekt w najwyższym stopniu rożni się od spodziewanego w zwykłych okolicznościach. Przykładem może być cud opisany na kartach tej książki.

Gdy jako znak szczególnej misji lub daru ma miejsce wydarzenie poza, ponad naturą lub wbrew nie i jej znanym prawom, przy czym jest to niezaprzeczalnie przypisane Bogu, Wtedy nazywa je prawdziwym cudem.

Wstęp książki „Świadkowie Cudu Słońca”, autorstwa J.M. Hafferta


Galeria


Świadectwa apostołów Fatimy

Podziękowanie

21 Nov 2018 by Administrator

Elżbieta z Lubonia

Miałam ogromną przyjemność móc wziąć udział w pielgrzymce do Fatimy w dniach 15-19.10.2018 zorganizowanej przez Instytut Ks. Piotra Skargi w...

10 Aug 2018 by Administrator

Mój syn mając 9 lat został potrącony przez samochód, miał zero szans na przeżycie tego wypadku. Gorliwie modliłam się o zdrowie dla niego do...

4 Jul 2018 by Administrator

Często modlę się o wstawiennictwo św. Rity w różnych sytuacjach życiowych. Bardzo chętnie podzielę się świadectwem cudownego wysłuchania mojej prośby...

Zobacz wszystkie swiadectwa →