Orędzie Fatimskie
nadzieją dla Polski

Posted on 13 May 2017 by Administrator

Hiacynta i Franciszek Marto świętymi!
Hiacynta i Franciszek Marto świętymi!

Dwoje spośród trojga młodych wizjonerów z Fatimy – Hiacynta i Franciszek Marto, zostało w sobotnie przedpołudnie ogłoszonych świętymi. Dokonał tego papież Franciszek na początku Mszy świętej odprawianej w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w dniu setnej rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej z 1917 r. Stali się oni najmłodszymi świętymi Kościoła katolickiego, którzy nie są męczennikami. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny trzeciej wizjonerki, Łucji dos Santos.

 

W trakcie Mszy świętej w fatimskim sanktuarium papież Franciszek dokonał kanonizacji błogosławionych Hiacynty Marto i Franciszka Marto. Na prośbę biskupa Leiry zapowiedział wydanie listu apostolskiego dotyczącego nowych świętych.

 

Kanonizacja miała bardzo uroczysty charakter, z udziałem choru odśpiewano  m.in. Litanię do wszystkich świętych oraz hymn do Ducha Świętego.

 

Na placu przed Bazyliką Matki Bożej Różańcowej w Fatimie zgromadziło się około miliona wiernych. Uroczystość transmitowało kilkadziesiąt stacji telewizyjnych, w tym Telewizja Polska. Transmisję na YouTube przeprowadził także kanał watykański.

 

W kazaniu papież Franciszek wskazał na nadzieję, którą ludzkość żyje dzięki człowieczeństwu Chrystusa. To człowieczeństwo Zbawiciel przyjął od swojej matki, która jest zarazem naszą matką. "To on upokorzył się i wszedł na krzyż, aby nas odnaleźć i pokonać w nas grzech" - zwrócił uwagę Ojciec Święty.

 

Źródło: własne, TVP, fatima.pt.