Orędzie Fatimskie
nadzieją dla Polski

Posted on 17 Oct 2017 by Administrator

Film „Fatima - Orędzie wciąż aktualne” doceniony na festiwalu „Niepokalana 2017”
Film „Fatima - Orędzie wciąż aktualne” doceniony na festiwalu „Niepokalana 2017”

Wyprodukowany przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi film „Fatima - Orędzie wciąż aktualne” został dostrzeżony na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017. Film został nagrodzony za walory patriotyczno-edukacyjne. W kategorii „dokument”, obraz zajął trzecie miejsce.

 

Film „Fatima - Orędzie wciąż aktualne” ukazuje nie tylko historię Objawień Fatimskich, ale też szeroko opisuje ich wpływ na dalsze losy świata. Jest to dokument, który korzystając z wiedzy wybitnych znawców Orędzia z Fatimy sięga poza ogólnie dostępną wiedzę i ukazuje widzom – jak żaden dotąd dokument – pełny obraz wydarzeń sprzed wieku, wraz z analizą wydarzeń, które nastąpiły w kolejnych latach.

 

Dokument w reżyserii Jarosława Mańki, a wyprodukowany przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi, utrwalił również niezwykłe świadectwa m. in. krewnych dzieci fatimskich oraz świadków cudów, które działy się za sprawą Matki Bożej. Film stawia trudne pytania i poszukuje na nie odpowiedzi. Bo czy możemy mówić, że wola Maryi została wypełniona? Czy Rosja, jak prosiła Fatimska Pani, została Jej poświęcona?

 

Jak mówił w rozmowie z PCh24.pl reżyser Jarosław Mańka, intencją filmu „Fatima – Orędzie wciąż aktualne” jest „rozpropagowanie Orędzia Fatimskiego i przypomnienie warunków wypowiedzianych przez Matkę Bożą w Fatimie. Warunków, które mogą uratować świat, a które są tak proste do spełnienia: pokuta, odmawianie różańca, praktyka pierwszych pięciu sobót miesiąca i… zawierzenie Rosji Jej sercu przez papieża”.

 

Odbierając festiwalową statuetkę reżyser przyznał, że tematyka orędzia fatimskiego poruszyła go w dużej mierze ze względu na wpływ, jaki orędzie Matki Bożej wywarł na dzieje świata w ciągu ostatniego stulecia. Twórca podkreślił też, że starał się zaakcentować w filmie wątki polskie, takie jak Cud nad Wisłą w roku 1920. Podziękował za zaufanie producentowi filmu – Instytutowi Księdza Piotra Skargi oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego powstania.

 

Jarosław Mańka powiedział PCh24.pl, że tworząc „Fatimę…” starał się, by film był równocześnie zrozumiały i atrakcyjny w odbiorze. Przyjęcie obrazu przez widzów na pokazach, w których reżyser miał okazję uczestniczyć, zaskoczyło go i nawet przerosło oczekiwania twórcy.

 

Warto zaznaczyć, że na Festiwal „KSF Niepokalana 2017” nadesłanych zostało 240 prac: filmów, programów multimedialnych oraz programów radiowych z łącznie 22 krajów: Australii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Indonezji, Litwy, Białorusi, Czeskiej Republiki, Dominikany, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady, Korei Płd., Rosji, Ukrainy, USA, Singapuru, Zimbabwe i Polski.

 

Konkurując w tak doborowym towarzystwie, cieszy fakt, że film „Fatima - Orędzie wciąż aktualne” jury postanowiło docenić za wyjątkowe walory patriotyczno-edukacyjne i przyznać mu w tej dziedzinie nagrodę specjalną. Na tym nie koniec wyróżnień, ponieważ film otrzymał też trzecią nagrodę w kategorii „dokument”. 

 

Nagrodę za III miejsce w kategorii dokumentów Arkadiusz Stelmach z zarządu Instytutu imienia Księdza Skargi odebrał z rąk księdza Pawła Rytel-Andrianika, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu producenta obrazu podziękował jury za dostrzeżenie filmu powstałego z okazji stulecia objawień z 1917 roku.

 

 – Chciałbym podziękować Niepokalanej, Matce Bożej Fatimskiej za to, że ten film w ogóle mógł zostać zrealizowany. Mam nadzieję, że będzie poruszał serca, przemieniał je, będzie nawracał nas wszystkich. Bóg zapłać wielu dobrym, kochanym polskim katolikom, dzięki których ofiarności i modlitwie powstał – mówił Arkadiusz Stelmach. Podkreślił on także, iż „Fatima – orędzie wciąż aktualne” to obraz, którego twórcy nie korzystali z żadnych dotacji państwowych. Sponsorami byli darczyńcy Instytutu. 

 

Osobisty Patronat Honorowy nad Festiwalem objął JE Abp Henryk Hoser, Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, a zaproszenie do Komitetu Honorowego Festiwalu przyjęli m.in. abp Wojciech Polak Prymas Polski, abp Wacław Depo, ordynariusz Częstochowski i przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. środków przekazu.

 

Informacji o pokazach filmu "Fatima - Orędzie wciąż aktualne" szukaj na PCh24.pl!!!

 

Przeczytaj także relację z gali konkursu:

„Fatima – Orędzie wciąż aktualne” z dwiema nagrodami na międzynarodowym, katolickim festiwalu

 

 

Marcin Austyn, Roman Motoła

 

Zobacz zwiastun filmu: