Orędzie Fatimskie
nadzieją dla Polski

Posted on 17 Oct 2017 by Administrator

Kończy się Jubileusz Fatimski. Mimo wielu wydarzeń, świat wciąż potrzebuje pokuty
Kończy się Jubileusz Fatimski. Mimo wielu wydarzeń, świat wciąż potrzebuje pokuty

Dobiegający końca rok stulecia objawień stał w Fatimie pod znakiem wydarzeń służących popularyzacji przesłania maryjnego z 1917 r. o nawróceniu, pokucie i modlitwie, a także wizyty papieża Franciszka. W piątek 13 października nastąpi oficjalne zakończenie roku jubileuszowego.

 

Sanktuarium fatimskie ze względu na masowe wizyty pielgrzymów z całego świata stało się w tym roku ważnym kierunkiem turystycznym w Portugalii. Szacuje się, że około 30 proc. turystów, którzy w tym roku wczasowali w tym iberyjskim kraju choć na chwilę zajrzało do miejsca, gdzie w 1917 r. trójka małych pasterzy uczestniczyła w objawieniach maryjnych. Wśród pielgrzymów dominowały osoby indywidualne, trudne – jak podkreślają władze sanktuarium – do policzenia. – Szacuje się, że tylko 12 i 13 maja br. do tej zamieszkałej przez około 10 tys. osób miejscowości zawitało 1,5 mln wiernych z całego świata – powiedział KAI turystyczny ekspert z Lizbony Antonio Fonseca.

 

Wśród licznych duszpasterzy, którzy w roku jubileuszu docierali do Fatimy nie zabrakło też kapłanów w podeszłym wieku oraz chorych. Jak wyjaśniła rzecznik prasowa portugalskiego sanktuarium Carmo Rodeia, zorganizowana tam w dniach 28-30 września pielgrzymka służyła uczczeniu pracy duszpasterzy, którzy „codziennie są obecni w Fatimie, w tym, m.in. tych kapłanów, którzy odprawiają tam Eucharystię oraz spowiadają”. Zaznaczyła, że „kapłani są kategorią świadków uprzywilejowanych przez miłosierdzie i mogą doświadczyć owoców nawrócenia”. Dodała, że w grupie duszpasterzy wyróżniają się ci, którzy „rok po roku, dekada po dekadzie służą w Fatimie jako spowiednicy, wysłuchując licznych spowiedzi i odpowiadając w ten sposób na apel o pokutę, do której wezwała Matka Dziewica”.

 

Dobiegający końca rok jubileuszowy był w Fatimie okazją do wielu kongresów, sympozjów naukowych i spotkań religijnych. Jedną z takich inicjatyw było zorganizowane w lipcu Krajowe Spotkanie Liturgiczne, w którym wzięło udział ponad 900 uczestników, zarówno duchownych, jak i świeckich. W jego trakcie przedstawiciele portugalskiego episkopatu podkreślili, że to cyklicznie odbywające się wydarzenie jest inicjatywą promująca „jakość w Kościele”. W tym roku odbywało się ono pod hasłem „Święta Dziewica Maryja w liturgii”, a towarzyszyły mu konferencje i spotkania.

 

Ordynariusz diecezji Bragança bp Joao Cordeiro stwierdził, że „inicjatywa ta jest bardzo pożyteczna”, gdyż promuje liturgię, a ta powinna służyć podnoszeniu u wiernych „świadomości obecności Chrystusa w Kościele”. W trakcie dyskusji w Fatimie nie zabrakło krytycznych słów o poziomie przeżywania liturgii przez portugalskie społeczeństwo.

 

Uroczystości związane ze stuleciem objawień w Fatimie wykraczają znacznie poza Portugalię.

 

W Polsce, za sprawą Instytutu im. Ks. Piotra Skargi, w maju zorganizowany został I Kongres Apostołów Fatimy, którego uczestników pozdrawiał m.in. kard. Raymond Leo Burke. – Gorąco zachęcam was abyście trwali w Apostolacie. Orędzie fatimskie jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek. Niech Bóg błogosławi wam i waszemu spotkaniu – zwrócił się do Apostołów Fatimy hierarcha.

 

W trakcie Kongresu jego uczestnicy wzięli udział w Mszy św., wysłuchali szeregu konferencji dotyczących przesłania Fatimskiej Pani, konieczności pokuty oraz propagowania przesłania Fatimskiej Pani (wśród znamienitych mówców znaleźli się m.in. ks. abp Jan Paweł Lenga, prezes Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej Sławomir Olejniczak, wiceprezes Sławomir Skiba oraz redaktor naczelny czasopisma „Przymierze z Maryją” Bogusław Bajor) oraz wzięli udział w premierowym pokazie filmu „Fatima. Orędzie wciąż aktualne”, za który w październiku br. jego reżyser Jarosław Mańka, został nagrodzony przez jury XXXII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017 za walory patriotyczno-edukacyjne, a w kategorii „dokument” otrzymał trzecie miejsce.

 

W ramach akcji Lilia Fatimska Pani pracownicy Instytutu im. Ks. Piotra Skargi, w imieniu Darczyńców, przekazali Matce Bożej Fatimskiej 10 tys. sztuk specjalnie wyhodowanych na tę okazji lilii oraz złożyli Księgę Pamiątkową, w której niemal 100 tys. osób złożyło Akt oddania się Niepokalanej św. Maksymiliana Marii Kolbego).

 

Jedną z najbardziej medialnych pielgrzymek, szczególnie z uwagi na trwające napięcie polityczne na Półwyspie Koreańskim, jest peregrynacja figury Matki Boskiej Fatimskiej po Korei Południowej. Rozpoczęta pod koniec sierpnia pielgrzymka zakończy się w piątek, 13 października. – Wydarzenie, które obejmie 12 diecezji, jest rezultatem współpracy koreańskiego Kościoła katolickiego i Światowego Apostolatu Fatimskiego. Pierwszą dużą uroczystością jest tam Msza św. oraz nowenna w Fatimskim Sanktuarium Pokoju, położonym blisko granicy między Koreą Południową a Koreą Północną. Potem figura uda się do dwunastu organizacji diecezjalnych Światowego Apostolatu Fatimskiego w Korei Płd., zmieniając miejsce pobytu co trzy dni. Zawsze towarzyszyć jej będzie ksiądz, dwóch wolontariuszy oraz dwie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Figura weźmie również udział w tzw. Festiwalu Stulecia Objawień Matki Boskiej Fatimskiej w Busan, gdzie znajduje się siedziba Światowego Apostolatu Fatimskiego w Korei – ujawniła Carmo Rodeia.

 

W ciągu trwającego - od listopada ub.r. do grudnia 2017 r. - roku jubileuszowego nie zabrakło wydarzeń będących niejako kontynuacją wcześniejszego Roku Miłosierdzia. Na terenie portugalskiego sanktuarium mnożyły się inicjatywy służące zwróceniu uwagi na najbardziej potrzebujących. Jedną z takich inicjatyw były letnie kolonie dla dzieci niepełnosprawnych oraz najmłodszych z niedorozwojem fizyczno-umysłowym i ich rodziców. Odbyły się one wraz z warsztatami na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

 

Przypadające na 13 października oficjalne zakończenie jubileuszu roku stulecia objawień obfitować będzie w niecodzienne wydarzenia. Jednym z nich jest koncert Orkiestry Fundacji Gulbenkiana. Późnym popołudniem w piątek ta jedna z największych portugalskich orkiestr symfonicznych zagra koncert w bazylice Matki Bożej Różańcowej. – Orkiestrę wesprze chór Gulbenkiana, a całość poprowadzi portugalska dyrygentka Joana Carneiro. W trakcie koncertu będzie miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie dwóch dzieł muzycznych poświęconych objawieniom fatimskim: „Salve Regina” autorstwa Portugalczyka Eurico Carrapatoso oraz „The Sun Danced” szkockiego kompozytora Jamesa MacMillana – ujawniła Carmo Rodeia, dodając, że oba dzieła powstały w efekcie wcześniejszego pobytu obu kompozytorów w Fatimie.

 

Ostatnim dniom roku jubileuszowego towarzyszyć będą w Fatimie modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, papieża, który trzykrotnie odwiedził to portugalskie sanktuarium maryjne. 21 i 22 października jego relikwie zostaną wystawione publicznie w miejscach modlitwy. Wydarzenie to ma nie tylko związek ze stuleciem objawień maryjnych w Fatimie, ale też z przypadającym w niedzielę, 22 października, liturgicznym wspomnieniem pochodzącego z Polski papieża. Relikwia św. Jana Pawła II w pierwszej kolejności wystawiona będzie dla wiernych w sobotę w Kapliczce Objawień, gdzie zaplanowana została modlitwa różańcowa. Później trafi ona też do fatimskiej Bazyliki Trójcy Przenajświętszej oraz położonej po sąsiedzku Bazyliki Matki Bożej Różańcowej.

 

Dwanaście lat po śmierci Jana Pawła II w Portugalii nie słabnie pamięć o polskim świętym. Do dziś wielu Portugalczyków nazywa go „papieżem Fatimy”, a znajdujący się w tej miejscowości pomnik polskiego świętego jest często nawiedzany przez pielgrzymów. Wybudowany krótko po śmierci papieża monument jest dziś jedną z najważniejszych wizytówek tego sanktuarium.

 

Jan Paweł II po raz pierwszy przybył do Fatimy w maju 1982 r. Wizyta ta była formą podziękowania za ocalone życie w zamachu na Placu św. Piotra w Rzymie z 13 maja 1981 r. W dniu tym przypadało święto Matki Boskiej Fatimskiej, a papież z jej wstawiennictwem wiązał swoje cudowne ocalenie. Jan Paweł II jeszcze dwukrotnie wracał do Portugalii, i za każdym razem do Fatimy: w 1991 i 2000 r. Podczas swojego ostatniego pobytu w tym sanktuarium maryjnym wyniósł na ołtarze Hiacyntę oraz Franciszka Marto, małych uczestników objawień maryjnych w Fatimie.

 

O ile portugalskie rodzeństwo zostało kanonizowane w tym roku przez papieża Franciszka, to wciąż nieznana jest data możliwej beatyfikacji trzeciej uczestniczki objawień – Łucji dos Santos. 13 lutego w klasztorze Świętej Teresy w Coimbrze zamknięto oficjalnie diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego karmelitanki, która zmarła tam w 2005 r. w wieku 98 lat. Równocześnie ponad 15 tys. stron świadectw i dokumentów o jej życiu przesłano do Watykanu. Wprawdzie niektóre portugalskie media spekulują, że przekazanie Stolicy Apostolskiej dokumentacji dotyczącej pochodzącej z Fatimy zakonnicy mogłoby przyspieszyć jej beatyfikację, która mogłaby nastąpić jeszcze w tym roku, ale wciąż brakuje konkretów.

 

Znaczna część studiowanego przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych materiału dotyczącego siostry Łucji to jej korespondencja z tysiącami ludzi z całego świata. Zachowała się ona w ponad 70 walizkach. Treść żadnego ze znajdujących się tam listów nie była podawana w wątpliwość i nie stanowiła problemu dla rozwoju procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezji w Coimbrze.

 

Portugalska diecezja, na terenie której zmarła wizjonerka, otworzyła proces beatyfikacyjny w 2008 r., czyli w trzy lata po śmierci siostry Łucji. W jego trakcie przestudiowano 11 tys. listów napisanych przez zakonnicę oraz zebrano 61 świadectw od osób, które ją znały. Jak wyjaśniła siostra Angela Coelho, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego portugalskiej karmelitanki, diecezjalna faza przedłużyła się nieco z uwagi na bogate zbiory materiałów dotyczących wizjonerki. - Życie siostry Łucji obfitowało w wiele wydarzeń. Konieczne było przestudiowanie wszystkich listów, jakie otrzymała i napisała siostra Łucja w czasie swego życia. To bardzo bogaty zbiór zawierający korespondencję zarówno z wiernymi z całego świata, jak też papieżami, kardynałami i ambasadorami – dodała s. Angela Coelho.

 

Mimo wspaniałej okazji, jaką bez wątpienia jest jubileusz setnej rocznicy objawień fatimskich, Ojciec Święty nie zawierzył Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, o co sama Matka Boża prosiła trzech pastuszków. Przypomniał o tym kard. Raymond Leo Burke w trakcie Forum na Rzecz Życia w Rzymie wskazując, że byłby to bez wątpienia akt „głębokiej miłości do naszych braci i sióstr w Rosji”, a sama „Rosja wciąż zajmuje bardzo ważne miejsce w Bożym planie na rzecz pokoju”. – Dzisiaj znów słyszymy wezwanie Matki Bożej Fatimskiej, aby konsekrować Rosję Niepokalanemu Sercu zgodnie z jej wyraźną instrukcją – stwierdził hierarcha.